Dentopolis Poznań
ul. Morawskiego 2D
60-239 Poznań
Rejestracja on-line

tel. +48 503 190 337

Język angielski Język polski

Protetyka

Protetyka stomatologiczna polega na odbudowie uszkodzonych, lub uzupełnieniu brakujących zębów. Wyróżniamy uzupełnienia stałe, ruchome lub kombinowane. Brak nawet pojedynczego zęba powinien być uzupełniony, gdyż zapobiega przemieszczaniu się zębów, powstawanie wad zgryzu, dysfunkcjom w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.

Wyrózniamy uzupełnienia stałe i ruchome:

Uzupełnienia stałe

  • wkłady koronowo-korzeniowe
  • korony
  • licówki
  • mosty

Uzupełnienia ruchome

  • protezy szkieletowe
  • protezy osiadające
  • protezy acetalowie/elastyczne

Lekarz stomatolog wraz z pacjentem dobiera odpowiednie uzupełnienie protetyczne.

Korony protetyczne

Pozwalają na odbudowę zębów bardzo zniszczonych. Korona protetyczna pozwala na odbudowanie zęba, jednocześnie go wzmacniając.

Pod koronę protetyczną ząb trzeba oszlifować- w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny.

Korona porcelanowa na metalu

To najczęściej wybierane przez pacjentów korony. Metalowa podbudowa zapewnia bardzo dużą wytrzymałość, natomiast porcelana zapewnia efekt estetyczny.

Korony porcelanowe stosuje się głównie do odbudowy przedtrzonowców i trzonowców, jednak stosowane są także do odbudowy zębów w odcinku przednim. Ze względu na obecność metalu, korony na metalu ustępują estetyką koronom pełnoceramicznym. Metal nie jest widoczny pod porcelaną, jednak nie pozwala na uzyskanie efektu przezierności jaki zapewniają korony pełnoceramiczne.

Korona porcelanowa na metalu bez Niklu

Stosowane są w przypadku uczulenia pacjenta na nikiel. Alternatywą jest także wykonanie koron pełnoceramicznych – nie zawierających metalu.

Korona ceramiczna pełna

Korony pełnoceramiczne nie posiadają podbudowy metalowej, która może powodować zasinienie dziąsła w okolicy szyjki zęba. Światło na koronach zachowuje się w sposób naturalny, typowy dla własnych zębów. Korony pełnoceramiczne dają możliwość odtworzenia cech przezierności szkliwa oraz naturalnych refleksów świetlnych.

Korony ceramiczne pełne na cyrkonie

Tlenek cyrkonu –wykorzystywany jest w osłonach termiczne statków kosmicznych, okładzinach hamulcowych sportowych samochodów czy implantów stawu biodrowego. . Dzięki swoim walorom estetycznym i dużej wytrzymałości mechanicznej cyrkon w ostatnich latach podbija rynki stomatologiczne na całym świecie. Jego biały kolor pozwala nadać uzupełnieniom protetycznym ładniejszą barwę. Cyrkon charakteryzuje się wysoki poziom zgodności biologicznej.

Korony wykonane na tlenku cyrkonu dają nie tylko doskonałe efekty estetyczne, ale są także bardzo trwałe i wytrzymałe.

Korony ceramiczne „Lava”

Doskonała estetyka, możliwość odtworzenia cech przezierności szkliwa. Światło przenika przez odbudowy Lava, tak jak przez prawdziwe zęby, co sprawia, że wyglądają naturalnie.

Wytrzymałość materiału z którego zbudowane są korony Lava, jest nawet trzykrotnie wyższa od sił występujących w jamie ustnej podczas żucia.

Korony „Lava” charakteryzuje wysoki poziom zgodności biologicznej. Odkładanie płytki nazębnej jest porównywalne z zębami naturalnymi.

Licówka ceramiczna

Licówkę przykleja się na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wargową zębów przednich. Licówki najczęściej wybierane są do korygowania kształtu i koloru zębów martwych, trwale przebarwionych, nieprawidłowo ustawionych, uszkodzonych, oraz usuwania przerw między zębami (diastem).

Licówki odbijają światło w taki sam sposób jak naturalne zęby. W przeciwieństwie do koron nie pogrubiają sztucznie zębów ani nie wymagają całościowego szlifowania zębów pacjenta.

Protezy

Proteza szkieletowa

Protezy szkieletowe są to protezy, które dzięki systemowi odlewanych metalowych elementów utrzymują się na własnych zębach odciążając dziąsła.

Szynoproteza

Jest to szczególny rodzaj protezy szkieletowej. Oprócz uzupełnienia brakujących zębów, ma za zadanie wzmocnić pozostałe osłabione już zęby własne. Najczęściej stosowana jest u pacjentów z chorobami przyzębia. Zespolenie pozostałych zębów i ich unieruchomienie przy pomocy elementów protezy chroni przyzębie.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe są protezami wspierającymi się w jamie ustnej na dziąsłach.

W czasie jedzenia siły żucia przenoszone są na dziąsła pozostałe w miejscach po usuniętych zębach.

Proteza taka pozwala nie tylko odbudować utraconą funkcję żucia, poprawić wymowę, ale także przywrócić zadawalający wygląd estetyczny.

Szyna relaksacyjna

Bruksizm: patologiczne zgrzytanie zębami, występujące najczęściej w nocy, na skutek nadmiernej czynności mięśni żwaczy oraz mięśni karku i obręczy barkowej. Najprawdopodobniej przyczyną jest zbyt silny stres. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że choruje.

Często bruksizmowi towarzyszą bóle głowy, ściera się także szkliwo zębów – niekiedy dość znacznie. Poza tym może dojść do trwałego uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Dalszym objawom i dolegliwościom przeciwdziała szyna relaksacyjna.Nakładka chroni przed tarciem oraz hamuje mięśnie używane podczas zaciskania, co w rezultacie powoduje obniżenie ich aktywności.

Szyna relaksacyjna jest to przezroczysta szyna przeznaczona do zakładania na górne zęby. Redukuje ona napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy. Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk można spodziewać się też poprawy jakości snu oraz większego rozluźnienia mięśni.


Powrót

Godziny otwarcia

Pon. - Pt.: 10:00 - 20:00

Akceptujemy

Karty VISA, MasterCard, American Express

Dla pacjenta

Wi-Fi, lodówka z napojami, parking, podjazd dla wózków

Szybki kontakt

Poznań, 60-239
ul. Morawskiego 2D


tel. 503 190 337

email: recepcja@dentopolis-poznan.pl