Umów wizytę:    503 190 337   |    recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Ekstrakcja ósemki zatrzymanej, jak i rosnącej prawidłowo, może być konieczna, by zadbać o zdrowie jamy ustnej. Jakie są do niej wskazania, czym powinno być poprzedzone chirurgiczne usuwanie ósemek oraz jak postępować po tej procedurze?

Powody ekstrakcji zębów mądrości

Stomatolog lub chirurg stomatolog może zlecić przeprowadzenie tego zabiegu z kilku powodów. Wskazaniem może być rozwijający się w okolicy zęba mądrości stan zapalny oraz pojawienie się próchnicy. Chora, zatrzymana i wywołująca dolegliwości bólowe ósemka nadaje się do ekstrakcji i z reguły nie przeprowadza się jej leczenia. Stomatolodzy nierzadko zalecają wykonanie takiego zabiegu prewencyjnie. Jeśli ósemka jest nieprawidłowo usytuowana, zachodzi na zęby sąsiadujące lub wyrasta krzywo, na przykład w kierunku policzka, lekarz prawdopodobnie zaleci ekstrakcję. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju chorób i stanów zapalnych, wynikających na przykład z trudności w dokładnym oczyszczeniu zęba mądrości oraz dziąseł. Usuwanie ósemek przeprowadzane jest także, jeśli uniemożliwiają one wdrożenie leczenia ortodontycznego.

Przygotowanie do zabiegu usuwania zębów mądrości

Zabieg zawsze poprzedzony jest konsultacją ze stomatologiem lub chirurgiem stomatologicznym. Lekarz zleci wykonanie zdjęcia pantomograficznego, dzięki któremu może lepiej przyjrzeć się usytuowaniu zęba, ocenić jego stan oraz ułożenie korzeni. W trudniejszych przypadkach i przy zatrzymanych ósemkach konieczne może być także przeprowadzenie dodatkowych badań obrazowych, przede wszystkim tomografii komputerowej. Lekarz powinien także dopytać o przewlekłe i ostatnio przebyte choroby, jak również o reakcje na podawane znieczulenie. Chirurgiczne usuwanie ósemek często wywołuje w pacjentach obawy przed bólem. Ekstrakcja przeprowadzana jest jednak w znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje bezbolesne usunięcie. Dla własnego komfortu warto pamiętać o zjedzeniu posiłku na około 2 godziny przed zabiegiem — picie i spożywanie pokarmów będzie zabronione przez kilka godzin po ekstrakcji zatrzymanego zęba mądrości.

Jak postępować po zabiegu usunięcia ósemki?

Dokładne wytyczne przekaże lekarz po przeprowadzeniu chirurgicznego usuwania ósemki — będą one dostosowane do indywidualnej sytuacji pacjenta. To również od stomatologa zależy, czy po ekstrakcji zakładane będą szwy. W niektórych przypadkach będą one konieczne do prawidłowego gojenia. Lekarz wskaże wówczas termin kontroli pozabiegowej. Wśród przykładowych zaleceń, jakie pacjent może otrzymać od stomatologa po zabiegu chirurgicznego usuwania zębów mądrości, znajduje się zakaz spożywania pokarmów i przyjmowania napojów przez 2 godziny po ekstrakcji. Przez kolejne kilka dni należy unikać spożywania twardych i gorących pokarmów. Lekarz zaleci także wykonywanie dokładnego, ale ostrożnego czyszczenia okolicy, w której znajdował się zatrzymany ząb mądrości. Przez 2 dni od ekstrakcji wskazane jest powstrzymanie się od intensywnego wysiłku fizycznego. Należy także przyjmować leki, które zostały przepisane przez lekarza.

Założenie szwów po ekstrakcji ósemki zatrzymanej

Jest to procedura wykonywana tylko w niektórych, bardziej skomplikowanych przypadkach. Lekarz zakłada szwy, jeśli oceni, że wymaga tego powstała po ekstrakcji chirurgicznej rana. Gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której ósemki są zatrzymane lub rosną pod nietypowym kątem, konieczne może być też wykonanie nacięć dziąsła lub dłutowanie.

W centrum stomatologicznym Dentopolis w Poznaniu wykonujemy zabiegi usuwania zębów mądrości w sytuacjach, które wymagają interwencji chirurgicznej. Nasza siedziba znajduje się przy ulicy Morawskiego 2D.

Umów wizytę:
Online
503 190 337
recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Aby zachować zgodność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz informacjami o sposobie zarządzania danymi zbieranymi w ramach korzystania z Internetowych serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies.

Ok