Umów wizytę:    503 190 337   |    recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Usunięcie zęba to procedura stomatologiczna, którą przeprowadza się tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Zachowanie naturalnych zębów jest dla nas najwyższym priorytetem. Jeśli jednak zęba nie można zachować w jamie ustnej, należy wykonać ekstrakcję. Zwykle jest to standardowy zabieg, jednak w niektórych przypadkach należy przeprowadzić chirurgiczne usunięcie zęba. Jakie są wskazania do zabiegu ekstrakcji i jak należy postępować po przeprowadzeniu go w naszej poznańskiej placówce?

W jakich przypadkach stomatolog może zdecydować o ekstrakcji zęba?

Jeśli chorego uzębienia nie da się wyleczyć innymi sposobami – ani zachowawczo, ani endodontycznie, stomatolog może zadecydować o ekstrakcji. Wskazaniem może być na przykład rozległa próchnica, której całkowite usunięcie nie jest możliwe lub jeśli korona zęba uległa zniszczeniu i pozostał wyłącznie sam korzeń. Usunięcie zęba często jest też jedynym wyjściem, jeśli powoduje on nawracające stany zapalne, a także jeśli uniemożliwia ortodontyczne leczenie wad zgryzu.

Po przeprowadzeniu badania stomatologicznego i analizie zdjęcia rentgenowskiego chirurg stomatolog zaplanuje zabieg ekstrakcji. O tym, czy zachodzi potrzeba ekstrakcji chirurgicznej decyduje kilka czynników m.in. lokalizacja i położenie zęba. Usuwanie zębów metodą chirurgiczną  jest procedurą, która sprawdzi się w przypadku m.in. ekstrakcji zębów zatrzymanych, nieprawidłowo wyrżniętych czy stłoczonych, które wywierają nacisk na uzębienie sąsiadujące — tak dzieje się najczęściej w przypadku popularnych “ósemek”. W takiej sytuacji konieczne może okazać się nacięcie tkanki łącznej otaczającej ząb, aby uzyskać lepszy dostęp w celu ekstrakcji. W niektórych przypadkach zaistnieć może także potrzeba podzielenia zęba na kilka części, aby umożliwić jego prawidłowe usunięcie. Chirurgiczne ekstrakcje stosowane są zatem w przypadku bardziej problematycznych zębów, do których dostęp jest utrudniony.

Usuwanie zęba — co dzieje się po zabiegu?

Po ekstrakcji pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Tuż po usunięciu zęba dentysta umieszcza w jamie ustnej tampon stomatologiczny, który ma za zadanie zatamować krwawienie. W sytuacji, gdy rana po zabiegu jest rozległa chirurg stomatolog założy szwy na okres ok. 7 dni. Lekarz zaleci spożywanie letnich posiłków oraz powstrzymywanie się od wysiłku fizycznego i palenia tytoniu w najbliższych dniach po ekstrakcji. Po 24 godzinach od momentu usunięcia zęba można rozpocząć płukanie jamy ustnej wskazaną płukanką. Należy to robić bardzo ostrożnie, żeby nie wypłukać skrzepu.

Usuwanie zębów chirurgicznie w poznańskiej klinice

Ekstrakcja zawsze poprzedzona jest konsultacjami i odpowiednimi badaniami obrazowymi. Naszą siedzibę znajdą Państwo na poznańskim Łazarzu przy ulicy Morawskiego 2D.

Umów wizytę:
Online
503 190 337
recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Aby zachować zgodność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz informacjami o sposobie zarządzania danymi zbieranymi w ramach korzystania z Internetowych serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies.

Ok