Umów wizytę:    503 190 337   |    recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Periodontologia

Zabiegi z zakresu periodontologii oraz mikrochirurgii periodontologicznej w gabinecie Dentopolis wykonuje

dr n. med Mateusz Tarnowski, stomatolog w trakcie specjalizacji z zakresu periodontologii. Autor publikacji naukowych z dziedziny periodontologii w Polsce i za granicą. Uczestnik wielu specjalistycznych szkoleń i kursów z dziedziny periodontologii. Wykładowca z zakresu periodontologii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu najbardziej zaawansowanych technik i narzędzi do mikrochirurgii.

Najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu periodontologii:

 • Kiretaż to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia kieszonek dziąsłowych, które pogłębiają się w przypadku rozwoju zapalenia przyzębia tzw. paradontozy w szczelinie między dziąsłem a zębem. Jest to procedura medyczna najczęściej stosowana podczas leczenia chorób przyzębia. Polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonki kamienia nazębnego oraz oczyszczeniu zanieczyszczonego cementu korzeniowego, których obecność powoduje stany zapalne. W efekcie choroba ustępuje, rany się goją, a osłabiona warstwa nabłonka zaczyna się odbudowywać. Aby Pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.:
 1. Kiretaż zamknięty – wykonywany w przypadku kieszonek do 5 mm bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć;
 2. Kiretaż otwarty – stosowany w celu oczyszczania kieszonek głębszych; podczas zabiegu odchyla lub nacina się dziąsło, co pozwala zajrzeć do wnętrza kieszonki i dokładnie ją oczyścić
 • Gingiwektomia: To zabieg polegający na usunięciu przerośniętych dziąseł. Pozwala przywrócić dziąsłom anatomicznie poprawny kształt, eliminuje także głębokie kieszonki powstałe w przebiegu zapaleń przyzębia Zabieg gingiwektomii towarzyszy często pracom protetycznym i implantologicznym oraz odbudowie zachowawczej zęba. Zdarza się, że jest ostatnią deską ratunku w przypadku odłamania ściany policzkowej lub podniebiennej przetrzonowców czy trzonowców poddziąsłowo. Jak każdy zabieg ma jednak swoje ograniczenia, dlatego ostateczną decyzję o możliwości wykonania zabiegu podejmuje lekarz.
 • Regeneracja przyzębia (augmentacja) jest to chirurgiczne odtworzenie utraconej lub zniszczonej struktury tkanek kości otaczającej ząb oraz tkanek go utrzymujących. Proces regeneracji przyzębia trwa około 6 miesięcy.
 • Pokrywanie recesji dziąsłowych : recesja to odsłanianie się szyjek i korzeni zębów.  Recesja to nie tylko problem kosmetyczny (ząb nad którym powstała recesja wydaje się dużo dłuższy od sąsiednich), ale także  nadwrażliwość na bodźce termiczne, chemiczne (kwaśne, słodkie pokarmy). Ząb  narażony jest  na powstanie próchnicy, a w  skrajnych przypadkach recesja może nawet doprowadzić ząb do zapalenia miazgi i w konsekwencji do konieczności wykonania leczenia endodontycznego.

periodontolog

Przyczyny pojawiania się recesji dziąsła:

 • Nieprawidłowy sposób szczotkowania zębów (używanie zbyt dużej siły, co w konsekwencji doprowadza do mechanicznego wytarcia dziąsła i powstania recesji
 • Niewystarczająca higiena i długo utrzymujący się stan zapalny wokół szyjki zęba spowodowanego obecnością płytki bakteryjnej.
 • wady zgryzu,
 • źle wykonane wypełnienia lub uzupełnienia protetyczne,
 • płytka nazębna,
 • usuwanie sąsiednich zębów.
 • Czynniki jatrogenne: nawisające wypełnienia w zębach, nieprawidłowo wykonane korony protetyczne
 • Czynniki anatomiczne: zbyt cienkie i delikatne dziąsło, nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku, zbyt płytki przedsionek jamy ustnej, nieprawidłowe przyczepy wędzidełek (warg, języka i policzków), zanik kości wyrostka zębodołowego
 • Przeciążenia czynnościowe zębów, takie jak bruksizm (zgrzytanie) czy zaciskanie zębów.
 • Leczenie ortodontyczne powodujące przesuwania przedsionkowego zębów.

W przypadku zdiagnozowania zaawansowanych recesji nieuniknione jest wykonanie zabiegu chirurgicznego z zakresu tzw. chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej. Każdy przypadek pacjenta rozpatrywany jest indywidualnie i po analizie wszystkich czynników wybierana jest odpowiednia technika rekonstrukcyjnego zabiegu mikrochirurgicznego.

Przed zabiegiem pokrycia recesji

Po zabiegu pokrycia recesji z przeszczepem thanki łącznej

 

Przeszczep tkanki łącznej w celu pogrubienia wyrostka bezzębnego

Zabieg wykonujemy najczęściej przed zaopatrzeniem protetycznym zębów mostem. Po utracie zęba kość, a wraz z nią dziąsło zanikają. Powoduje to defekty nie tylko estetyczne (bardzo wysoka korona, zaburzenie girlandy dziąsłowej, wrażnie zapadniętego dziąsła), ale również problemy z oczyszczaniem czy fonetyczne.

Tkankę łączną dla pogrubienia dziąsła pobieramy z podniebienia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie perimplantitis

Periimplantitis – czyli zapalenie tkanek wokół implantu – posiada wiele cech wspólnych z zapaleniem tkanek wokół zęba (periodontitis), jednak jego leczenie jest zdecydowanie bardziej skomplikowane.
Periimplantitis może spowodować utratę implantu.

Głównymi przyczynami zapalenia okołowszczepowego są: zła higiena jamy ustnej, zaburzenia okluzji, choroby ogólne wpływające na proces gojenia (np. cukrzyca) , czynniki genetyczne, palenie papierosów, oraz stan zapalny wokół zębów własnych pacjenta (choroba przyzębia może się przenieść na zasadzie zakażenia krzyżowego na tkanki bezpośrednio sąsiadujące z implantem).

Objawy zapalenia tkanek okołowszczepowych to:
– ból, obrzęk i zaczerwienienie tkanek wokół wszczepu
– wysięk ropny z kieszonki wokół implantu,
– ruchomość implantu,
– zmiany radiologiczne,
– niekiedy występują również przerosty błony śluzowej lub odsłonięcie wszczepu kostnego.

Kliknij tutaj, aby przejść do cennika.

Umów wizytę:
503 190 337
recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Aby zachować zgodność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz informacjami o sposobie zarządzania danymi zbieranymi w ramach korzystania z Internetowych serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies.

Ok