Umów wizytę:    503 190 337   |    recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Przedstawiamy szczegółowe informacje na temat periodontologii oraz zabiegów z tego zakresu, jakie są wykonywane w naszym gabinecie w Poznaniu. Dowiesz się, kiedy warto zgłosić się do periodontologa oraz jaki specjalista przyjmuje w naszej placówce.

Kim jest periodontolog?

Periodontolog to specjalista w zakresie diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki chorób błon śluzowych jamy ustnej oraz przyzębia – tkanek, które odpowiadają za stabilność i funkcjonowanie zębów. Do tkanek tych zaliczają się dziąsła, ozębna, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy. Dzięki opiece periodontologa możliwe jest zachowanie zdrowia tych struktur, co jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej i długowieczności naturalnych zębów.

Czym zajmuje się periodontologia?

W zakresie zainteresowania periodontologii znajdują się takie obszary działania, jak: pomoc w utrzymaniu zdrowych dziąseł oraz profilaktyka chorób przyzębia, w tym również instruktaż wykonywania właściwego czyszczenia zębów oraz higienizacji, leczenie zapalenia dziąseł wraz z eliminacją jego przyczyn, leczenie paradontozy, czyli schorzenia, które wywołuje destrukcję tkanek podtrzymujących zęby, regeneracja tkanek przyzębia, przeszczepy dziąseł oraz przygotowanie łuków zębowych i dziąseł do dalszego leczenia implantologicznego.

Dlaczego konsultacja periodontologiczna jest potrzebna?

Konsultacja periodontologiczna jest szczególnie ważna dla osób, które zauważają problemy z dziąsłami, takie jak ich krwawienie, obrzęk czy bolesność. Jest to również zalecana wizyta dla każdego, kto chce zadbać o zdrowie przyzębia i zapobiec rozwojowi chorób dziąseł. Regularne kontrole wraz z higienizacją pozwalają na wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, dzięki czemu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wczesne interwencje pomagają nie tylko w leczeniu chorób przyzębia, ale również w zapobieganiu utracie zębów, co może wynikać z postępującego stanu zapalnego. Dodatkowo periodontolog może pomóc w poprawie estetyki uśmiechu, ponieważ specjalista oceni kondycję dziąseł i jeśli to konieczne, podejmie działania mające na celu poprawę ich wyglądu.

Jaki periodontolog w gabinecie Dentopolis w Poznaniu wykonuje zabiegi z zakresu leczenia chorób przyzębia?

W gabinecie Dentopolis, który znajduje się w Poznaniu, możesz skorzystać z wielu nowoczesnych zabiegów z zakresu periodontologii. Są one wykonywane przez lekarza dentystę Annę Hamerlińską, która regularnie uczestniczy w kursach i szkoleniach, aby wciąż rozwijać swoje umiejętności i podnosić jakość oferowanych zabiegów. Dzięki jej wsparciu zniwelujesz nie tylko kłopoty zdrowotne, ale także poprawisz estetykę swojego uśmiechu. Wszystkie zabiegi periodontologiczne w naszym gabinecie przeprowadzane są z wykorzystaniem nowoczesnych technik i narzędzi, w znieczuleniu miejscowym. Stosujemy zasady minimalnie inwazyjnej mikrochirurgii śluzówkowo-dziąsłowej, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas leczenia. Naszym Pacjentom gwarantujemy pełne wsparcie przed, w trakcie i po zabiegu. Przekazujemy także szczegółowe informacje na temat dalszej higieny jamy ustnej, aby zapewnić długotrwałe efekty leczenia.

Zdjęcie choroby przyzębia

Czym są choroby przyzębia?

Choroby przyzębia to przewlekłe schorzenia, które dotyczą tkanek otaczających i podtrzymujących zęby. Należą do nich m.in. zapalenie dziąseł (gingivitis) oraz paradontoza (periodontitis). Te choroby, jeśli nie zostaną odpowiednio leczone, mogą prowadzić nie tylko do uszkodzenia tkanek przyzębia, ale także do utraty zębów.Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a na dalszych etapach kompleksowe i profesjonalne leczenie.

Czym charakteryzuje się zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł powstaje na skutek nadmiernego gromadzenia się płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł. Występujące w resztkach pokarmowych bakterie wytwarzają substancje toksyczne, które podrażniają dziąsła, prowadząc do ich zapalenia. W wyniku tego dziąsła stają się zaczerwienione, opuchnięte i łatwo krwawią podczas mycia zębów.

Jak rozpoznać zapalenie przyzębia?

Pacjent, który zmaga się z tym schorzeniem może zaobserwować, że jego dziąsła zaczynają krwawić podczas mycia zębów, występują zaczerwienienia i obrzęki w okolicach dziąseł, a także odczuwa ich ból o różnym nasileniu. Jednym z objawów zapalenia dziąseł jest także nieświeży oddech (halitoza). Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, warto jak najszybciej skonsultować się z periodontologiem, aby zapobiec rozwojowi choroby.

Jakie zabiegi periodontologiczno-chirurgiczne są wykonywane w naszym gabinecie?

Warto zapoznać się z pełną ofertą naszej placówki, ponieważ zajmujemy się specjalistycznymi zabiegami, które pomogą zachować Ci zdrowie zębów i dziąseł. Wśród najpopularniejszych metod, jakie są stosowane w Dentopolis, znajdują się w szczególności:

Kiretaż

Jest zabiegiem, którego celem jest oczyszczenie patologicznych kieszonek dziąsłowych, które pogłębiają się w przypadku rozwoju przewlekłego zapalenia przyzębia. Wcześniej można było spotkać się również z określeniem tego typu schorzenia, jako paradontoza. Kiretaż to metoda leczenia chorób przyzębia, którą stosuje się wtedy, kiedy tradycyjne usuwanie kamienia, czyli skaling, nie pomaga. Ma on na celu dokładne usunięcia złogów kamienia poddziąsłowego, resztek jedzenia, zniszczonych warstw cementu korzeniowego i patologicznego nabłonka wyścielającego kieszeń.

Po uzyskaniu stabilnej kondycji tkanek utrzymujących ząb, w wielu przypadkach możliwe jest także przeprowadzenie sterowanej regeneracji tkanek. Polega ona na uzupełnieniu brakujących tkanek materiałem kościozastępczym, co umożliwia długoczasowe utrzymanie wcześniej ruchomych zębów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Kiretaż jest wykonywany dwiema podstawowymi metodami: zamkniętą lub otwartą. O zastosowaniu konkretnej techniki decyduje specjalista na podstawie oceny stopnia zaawansowania zmian zapalnych.

– Kiretaż zamknięty – jest wykonywany w przypadku kieszonek płytszych bez konieczności odsłaniania korzenia i wykonywania cięć na dziąśle;

– Kiretaż otwarty – jest stosowany w celu oczyszczania głębokich kieszeni przyzębnych, co wymaga odsłonięcia tkanek i ich dokładnego oczyszczenia. Jeśli warunki miejscowe są sprzyjające, po wykonaniu zabiegu możliwe jest jednoczesne wykonanie augmentacji (regeneracji), czyli uzupełnienia kości zniszczonej przez bakterie.

Obecnie integralną częścią kiretażu jest piaskowanie poddziąsłowe, które przeprowadza się, by usunąć bakteryjny biofilm zlokalizowany poniżej brzegu dziąsłowego. Do tego celu stosowany jest specjalistyczny piasek o bardzo małej abrazyjności. Jest to alternatywa dla tradycyjnych metod wykorzystujących narzędzia ręczne i ultradźwiękowe. Umożliwia bezpieczną profilaktykę, która jest nie tylko komfortowa dla pacjenta, ale też bardzo efektywna.

W nowoczesnej piaskarce poddziąsłowej (Air-Flow Handy EMS Premium), wykorzystywanej w gabinecie Dentopolis, stosuje się specjalny piasek na bazie erytrolu lub glicyny o drobnym rozmiarze ziaren, który mierzy zaledwie 14 μm. Ten rodzaj piasku stomatologicznego ma za zadanie dokładne usunięcie biofilmu. Oprócz tego lekarz wykorzystuje go także do eliminacji przebarwień i wygładzenia powierzchni zęba czy korzenia.

Wskazaniem do piaskowania poddziąsłowego, oprócz leczenia głębokich kieszeni przyzębnych, jest profesjonalna profilaktyka przy implantach i koronach ceramicznych. Delikatny piasek używany podczas zabiegu nie uszkadza uzupełnień protetycznych i może być stosowany u osób z zaawansowanymi chorobami przyzębia.

Gingiwektomia

Jest zabiegiem, polegającym na precyzyjnym, chirurgicznym usunięciu nieprawidłowych struktur dziąsła. Gingiwektomia pozwala przywrócić dziąsłom anatomicznie poprawny kształt, co ma duże znaczenie przy projektowaniu estetycznych i niezwykle trwałych elementów protetycznych, takich jak korony czy licówki. W przypadku zaawansowanej choroby przyzębia, zabieg ten może korzystnie wpłynąć na oczyszczanie powierzchni zębów przez pacjenta.

Wydłużanie koron klinicznych

Jest to metoda, która polega na odsłonięciu zdrowych części szyjki i korzenia zęba w taki sposób, by można było precyzyjnie i szczelnie odbudować utracony fragment korony zęba. Zabieg ten często pozostaje jedynym wyjściem mogącym uratować prawidłowo wyleczony korzeń zęba przed usunięciem i daje szansę na jego ponowne wykorzystanie do odbudowy np. z użyciem korony protetycznej. Postępowanie polega na jak najmniej inwazyjnym usunięciu części dziąsła a czasem również cienkiej warstwy kości wokół korzenia tak, aby odsłonić pełnowartościowy fragment zęba, dotychczas schowany głębiej.

Regeneracja przyzębia (augmentacja)

Jest chirurgicznym odtworzeniem utraconych lub zniszczonych struktur tkanek przyzębia, które otaczają ząb. Przy dobrej współpracy z pacjentem i stosowaniu się do zaleceń lekarza, często możliwa jest odbudowa zarówno kości jak i tkanek miękkich, czyli dziąseł. Taki rodzaj leczenia jest zazwyczaj długotrwały, lecz pozwala cieszyć się jeszcze długi czas własnymi zębami.

Zabiegi regeneracyjne na przyzębiu z użyciem preparatu Emdogain

W gabinecie stomatologicznym Dentopolis oferujemy także zabiegi regeneracyjne, które pomagają odbudować zniszczone w wyniku paradontozy struktury podporowe zęba. Zabieg ten naśladuje naturalne procesy biologiczne zachodzące podczas rozwoju uzębienia. Podczas procedury wykorzystywany jest specjalny preparat Emdogain, który zawiera amelogeniny – białka pozyskiwane z zębów prosiąt. Substancje te są analogiczne do białek produkowanych przez organizm ludzki w fazie płodowej podczas formowania uzębienia. Odpowiadają one za tworzenie tkanek i struktur zębowych. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia komfort pacjentowi.

 

Jak przebiega ten zabieg? Periodontolog najpierw odwarstwia płat dziąsła, a następnie dokładnie oczyszcza powierzchnie poddziąsłowe zęba. Następnie aplikuje preparat PrefGEL, który oczyszcza powierzchnię zęba z warstwy mazistej. Na koniec nakłada żelowy Emdogain i zszywa dziąsło. Proces gojenia zwykle przebiega szybko i bez komplikacji. Regeneracja zaczyna się tuż po nałożeniu preparatu i trwa zazwyczaj około roku, choć w niektórych przypadkach procesy te mogą trwać nawet kilka lat. 

 

Pierwsza ocena skuteczności leczenia przeprowadzana jest po sześciu miesiącach. Wówczas wykonywane jest badanie głębokości kieszonek dziąsłowych, a po upływie 12 miesięcy przeprowadzane jest zdjęcie RTG leczonej okolicy. Po zabiegu konieczne są regularne wizyty kontrolne u periodontologa, które pozwalają na ustalenie indywidualnego planu leczenia w zależności od predyspozycji pacjenta oraz przebiegu procesów regeneracyjnych. Szczególna dbałość o higienę jamy ustnej, w tym prawidłowe czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, jest niezbędna, aby zapewnić trwałość efektów leczenia.

Pokrywanie recesji dziąsłowych

Recesja charakteryzuje się odsłonięciem szyjek i korzeni zębów. Jest to więc nie tylko problem kosmetyczny (ząb nad którym powstała recesja wydaje się dużo dłuższy od sąsiednich), ale także powoduje szereg innych konsekwencji. Należą do nich m.in. obnażenie wrażliwych tkanek zębiny i cementu korzeniowego. Częstymi rezultatami postępującej recesji jest nadwrażliwość na bodźce termiczne, chemiczne (kwaśne, słodkie pokarmy) oraz starcie delikatniejszych od szkliwa tkanek na korzeniu zęba, czyli jego szybsze zniszczenie. Ząb narażony jest wtedy na powstanie próchnicy, a w  skrajnych przypadkach recesja może nawet doprowadzić do zapalenia miazgi zęba, co może skutkować koniecznością przeprowadzenia leczenia endodontycznego. W przypadku zdiagnozowania recesji nieuniknione jest wykonanie zabiegu, mającego na celu przywrócenie właściwego poziomu dziąsła.

Jeśli istnieje taka konieczność – utrata tkanek jest mocno zaawansowana – do odbudowy utraconych tkanek może być użyty tzw. przeszczep z podniebienia, czyli niewielki i cienki fragment dziąsła, który odpowiednio przygotowany umożliwi pełną i stabilną regenerację. Wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo – dziąsłowej są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, w sposób minimalnie inwazyjny i delikatny – w przeciwnym razie wrażliwe tkanki przyzębia nie uległyby odbudowie.

Recesja dziąseł

Przeszczep tkanki łącznej w celu pogrubienia wyrostka bezzębnego

Zabieg wykonywany najczęściej przed zaopatrzeniem protetycznym zębów mostem. Po utracie zęba kość, a wraz z nią dziąsło zanikają. Powoduje to defekty nie tylko estetyczne (bardzo wysoka korona, zaburzenie girlandy dziąsłowej, wrażnie zapadniętego dziąsła), ale również problemy z oczyszczaniem czy fonetyczne. Tkankę łączną dla pogrubienia dziąsła pobieramy z podniebienia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Przeszczep tkanki łącznej - ilustracja leczenia stomatologicznego

Jakie są przyczyny pojawiania się recesji dziąsła?

Oczywiście każdy przypadek jest inny, jednak istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na pogorszenie się stanu dziąseł, co w rezultacie może prowadzić do ich recesji. Należą do nich m.in.:

  • Nieprawidłowy sposób szczotkowania zębów (np. używanie zbyt dużej siły, co w konsekwencji doprowadza do mechanicznego wytarcia dziąsła i powstania recesji)
  • Niewystarczająca higiena i długo utrzymujący się stan zapalny wokół szyjki zęba spowodowanego obecnością płytki bakteryjnej
  • Źle wykonane wypełnienia lub uzupełnienia protetyczne
  • Usuwanie sąsiednich zębów
  • Czynniki anatomiczne: zbyt cienkie i delikatne dziąsło, nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku, zbyt płytki przedsionek jamy ustnej, nieprawidłowe przyczepy wędzidełek (warg, języka i policzków), zanik kości wyrostka zębodołowego
  • Przeciążenia czynnościowe zębów, takie jak bruksizm (zgrzytanie zębów) czy zaciskanie zębów i choroby okluzyjne
  • Leczenie ortodontyczne powodujące przesuwanie zębów

 

Przeszczep tkanki łącznej w celu pogrubienia wyrostka bezzębnego

Zabieg ten wykonywany jest najczęściej przed wykonaniem odpowiedniego zaopatrzenia protetycznego zębów, czyli wykonaniem mostu. Po utracie zęba kość, a wraz z nią dziąsło, zanikają. Powoduje to defekty nie tylko estetyczne (bardzo wysoka korona, zaburzenie girlandy dziąsłowej, wrażenie zapadniętego dziąsła), ale również kłopoty z pielęgnacją jamy ustnej czy problemy natury fonetycznej. Tkankę łączną dla pogrubienia dziąsła pobieramy z podniebienia. Zabieg ten w gabinecie Dentopolis wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Chirurgia śluzówkowo – dziąsłowa wokół implantów

Za długotrwałe utrzymanie stabilnego poziomu kości wokół prawidłowo wszczepionych i obciążonych implantów, odpowiada odpowiednio szeroka i gruba strefa dziąsła przyczepionego, która działa jak amortyzator. Niweluje ona niszczący wpływ sił żucia czy niewłaściwą, zwykle zbyt silną technikę szczotkowania zębów przez pacjenta. Po utracie zęba, strefa ta często ulega silnej redukcji i konieczna staje się jej regeneracja. Zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowych częściowo przypominają pokrywanie recesji przy zębach własnych – również wykonywane są z dużą dokładnością, precyzją i w sposób bardzo delikatny, co przekłada się na stabilne efekty i mniejsze dolegliwości w trakcie gojenia. Większość z nich ma charakter przeszczepu, co oznacza, że odpowiednio przygotowany fragment dziąsła lub tkanki łącznej z podniebienia jest przeszczepiany w nowe miejsce. Ze względu na pochodzenie tkanek – jest to dziąsło własne pacjenta – ryzyko, że tkanki nie przyjmą się w miejscu biorczym jest minimalne, a do tego specjalista dodatkowo może zastosować kontrolowane leczenie farmakologicznie. Zabiegi mogą być wykonane jednoczasowo z implantacją, jako część leczenia przedimplantacyjnego lub już po wszczepieniu implantu.

Czym jest perimplantitis i jak wygląda leczenie tego schorzenia?

Periimplantitis – czyli zapalenie tkanek wokół implantu – posiada wiele cech wspólnych z zapaleniem tkanek wokół zęba (periodontitis), jednak jego leczenie jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Periimplantitis może spowodować utratę implantu. Głównymi przyczynami zapalenia okołowszczepowego są: zła higiena jamy ustnej, zaburzenia okluzji, choroby ogólne wpływające na proces gojenia (np. cukrzyca), czynniki genetyczne, palenie papierosów oraz stan zapalny wokół zębów własnych pacjenta (choroba przyzębia może się przenieść na zasadzie zakażenia krzyżowego na tkanki bezpośrednio sąsiadujące z implantem).

Objawy zapalenia tkanek okołowszczepowych to w szczególności: ból, obrzęk i zaczerwienienie tkanek wokół wszczepu, wysięk ropny z kieszonki wokół implantu, ruchomość implantu, zmiany radiologiczne. Niekiedy oprócz tych oznak mogą wystąpić również przerosty błony śluzowej lub odsłonięcie wszczepu kostnego.

Leczenie perimplantitis jest procesem długotrwałym, złożonym i obarczonym bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia, dlatego rekomendujemy naszym pacjentom regularne, najlepiej co 3 miesiące wizyty kontrolne, podczas których możliwe jest przedwczesne uchwycenie nawet niewielkich oznak, świadczących o zapoczątkowaniu stanu zapalnego.

Dlaczego warto jest w porę reagować na pojawienie się problemu ze zdrowiem dziąseł?

Zaniedbane stany zapalne dziąseł mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale i całego organizmu. Warto więc szybko podejmować odpowiednie kroki, w tym przede wszystkim rozpocząć właściwe leczenie. Specjaliści z gabinetu stomatologicznego Dentopolis zadbają o Twoje zęby i dziąsła całościowo, co ochroni Cię przed rozwojem paradontozy oraz perimplantitis, jak również pozwoli Ci uniknąć bólu i dyskomfortu związanego z tymi schorzeniami. Pamiętaj, że im wcześniej zdecydujesz się na profesjonalne leczenie, tym większa szansa na całkowite zniwelowanie objawów i długoletnie cieszenie się zdrowym i pięknym uśmiechem. Jeżeli więc szukasz doświadczonego i profesjonalnego stomatologa, który kompleksowo zadba o zdrowie Twojej jamy ustnej, to sprawdzony dentysta w mieście Poznań czeka na Ciebie właśnie w gabinecie Dentopolis.

Umów wizytę:
Online
503 190 337
recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Aby zachować zgodność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz informacjami o sposobie zarządzania danymi zbieranymi w ramach korzystania z Internetowych serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies.

Ok