Umów wizytę:    503 190 337   |    recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Pierwsza Wizyta w Gabinecie

Dzień przed umówionym spotkaniem przypominamy pacjentom o zbliżającej się wizycie u stomatologa, oraz prosimy o potwierdzenie obecności. W przypadku chęci odwołania wizyty, uprzejmie prosimy o kontakt pod numerem telefonu 503 190 337.

W gabinecie należy pojawić się 5-10 minut wcześniej w celu założenia karty (potrzebny jest dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy). Prosimy o przygotowanie listy przyjmowanych na stałe leków. Przygotowane są dla Państwa jednorazowe szczoteczki do mycia zębów.

Pacjent umawiany jest do konkretnego stomatologa, który w przypadku bardziej złożonego leczenia pokieruje pacjenta do innego specjalisty w Dentopolis.

W naszym gabinecie można płacić kartą, gotówką oraz za pośrednictwem systemu MediRaty.

 

Rejestracja
Konsultacja
Leczenie
Kontrola

Konsultacja

W celu umówienia specjalistycznego leczenia endodontycznego, chirurgicznego, protetycznego lub periodontologicznego konieczna jest wizyta konsultacyjna. Pozwala zaplanować leczenie, ocenić rokowania powodzenia zabiegu, określić koszty oraz ilość niezbędnych wizyt. Podczas wizyty stomatolog wyjaśni zakres zabiegu, ryzyko, ewentualne powikłania. Jeżeli posiadają Państwo zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową lub dokumentacje medyczną, prosimy o przekazanie ich lekarzowi podczas wizyty.

Koszt konsultacji specjalistycznej wynosi 200 zł.

Leczenie

Leczenie prowadzone jest przez lekarza prowadzącego, przy współpracy innych specjalistów w Dentopolis. Przed zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej, protetyki, endodoncji i periodontologii, przez zabiegiem pacjent podpisuje pisemną zgodę na zabieg. Z ich treścią można zapoznać się w dziale „Ważne dokumenty”. Równie ważne co bezpieczeństwo i najwyższa jakość leczenia, jest samopoczucie pacjenta podczas wizyty. W Dentopolis każdy pacjent jest traktowany indywidualnie. Dużą wagę przywiązujemy do miłej atmosfery w gabinecie.

Kontrola

Badanie stomatologiczne (przegląd)powinno się wykonywać raz na 6 miesięcy. U pacjentów po zabiegach implantacji i protetycznych, jest to szczególnie ważne. Stomatolog po zakończonym leczeniu zaleci kolejne wizyty kontrolne.

 

 

FAQ

Poniżej przedstawiamy Państwu najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wizyty u stomatologa.

Dlaczego konieczna jest konsultacja w gabinecie i nie wystarczy samo zdjęcie RTG/pantomogram?
+

Podczas konsultacji w gabinecie stomatologicznym badana jest także śluzówka, dziąsła, język. Mając do dtspozycji jedynie zdjęcie RTG lekarz nie jest w stanie stwierdzić czy nie występują inne problemy stomatologiczne jak wygląda higiena jamy ustnej pacjenta, czy występuje ruchomość zębów etc.

Na podstawie badania stomatolog we współpracy z pacjentem opracowuje plan leczenia.

Dlaczego przed usunięciem ósemki muszę dostarczyć zdjęcie pantomograficzne?
+

Przed usunięciem ósemki konieczne jest dostarczenie zdjęcia pantomograficznego (tzw. panoramy). Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, czasami niezbędna może okazać się także tomografia komputerowa. Pozwalają ocenić ułożenie korzeni, bliskość nerwu.

Ile kosztuje wszczepienie implantu?
+

Koszt wszczepienia implantu to 2500 zł (implant Alpha Bio). Mogą się pojawić jednak dodatkowe koszty: regeneracja kości (750-1500 zł), podniesienie zatoki (1700 zł), membrana (800 zł). Podczas wizyty konsultacyjnej stomatolog ocenia na podstawie zdjęcie pantomograficznego i/lub tomografii komputerowej, czy pojawią się dodatkowe koszty.

Koszt założenia śruby gojącej (odsłonięcie implantu) to 320 zł.

Kolejny etap to korona protetyczna. Ceny wahają się między 2600 zł a 2900 zł. Łącznik indywidualny to dodatkowy koszt 1100 zł.

Jak długo trwa proces osteointegracji (integracji implantu zębowego z kością)?
+

W zależności od miejsca implantacji, proces połączenia się implantu z tkanką kostną zajmuje z reguły od 3 miesięcy (w przypadku implantu w żuchwie) do 6 miesięcy, kiedy implant został wprowadzony w szczęce.

Czy regeneracja kości jest konieczna przy zabiegach implantacji?
+

Odpowiednia ilość tkanki kostnej w miejscu implantacji sprzyja prawidłowej stabilizacji implantu. Po usunięciu zęba kość sukcesywnie zanika, co z czasem może uniemożliwić zabieg wszczepienia implantu. Augmentację kości wykonuje się zatem w przypadku stwierdzenia deficytu tkanki kostnej, gdy jakość i ilość kości pacjenta jest niewystarczająca.

Co w sytuacji gdy implant się nie przyjmie?
+

W sytuacji utraty implantu oferujemy ponowną implantację (1000zł ). Jeżeli pojawiają się dodatkowe koszty związane z np. regeneracją kości koszt ustalany jest indywidualnie z pacjentem. Jeśli po ponownej implantacji nastąpi kolejna utrata implantu, nie podejmujemy kolejnych prób.

Co to jest koferdam?
+

Koferdam to arkusz gumy rozpięty na ramce, pozwalający na izolację pola zabiegowego. Koferdam stwarza barierę aseptyczną, zabezpiecza jamę usta pacjenta przypadkowym dostaniem się do jego przełyku materiałów stomatologicznych a także zapewnia maksymalną suchość pola zabiegowego.

Przed zabiegiem stomatolog wycina w koferdamie otwór i zakłada koferdam tak, by przez otwór przechodził leczony ząb. Następnie umieszcza specjalną klamrę, która dostosowana jest do wielkości i kształtu zęba i umieszcza koferdam  na ramce która znajduje się wokół ust pacjenta.

Jaka jest gwarancja na leczenie?
+

Udzielamy rocznej gwarancji na leczenie zachowawcze i protetyczne. Warunkiem gwarancji jest stosowanie się do zaleceń lekarza oraz odbywanie wizyt kontrolnych (co 6 miesięcy, lub tak jak wskazane w zalecniach stomatologa w konkretnym przypadku).

Czy RTG zęba jest bezpieczne?
+

Tak RTG zęba jest bezpieczne. Podczas RTG zęba dawka promieniowania nie przekracza 1 µSv, to mniej więcej tyle, ile otrzymujemy oglądając telewizję przez godzinę.

Dlaczego braki zębowe należy jak najszybciej uzupełniać?
+

Proces zaniku kości rozpoczyna się w momencie utraty zęba, zatem niezwykle istotne jest jak najszybsze uzupełnienie braku zębowego implantem, aby nie doszło do kolejnego etapu- zaniku dziąsła. Po usunięciu zęba następuje proces zachwiania rozkładu sił zwarciowych w układzie zębowym, ponieważ zęby sąsiednie ulegają nieustannemu przeciążeniu. Z powodu braku stabilnego podparcia zaczynają systematycznie się przechylać i przesuwać, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń okluzyjnych i problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym. Do tego dochodzą także defekty estetyczne- następuje zapadanie się policzków i pogłębianie bruzd wargowych. Twarz zaczyna przybierać charakterystyczny starczy wygląd. Zastosowanie implantu pozwala zachować młodzieńcze rysy twarzy po ekstrakcji.

Czy w przypadku bezzębia istnieją inne możliwości uzupełnienia braków zębowych niż tradycyjna proteza?
+

Alternatywnym rozwiązaniem dla standardowych protez zębowych są zdecydowanie bardziej komfortowe i wysoce estetyczne mosty i protezy oparte na implantach. W przypadku całkowitego bezzębia rozwiązaniem protetycznym na implantach będzie zastosowanie metody all on 4 lub all on 6, która pozwoli na osadzenie protezy na 4 implantach (za pomocą specjalnych zatrzasków) lub przykręcanego mostu na 6 implantach, który obejmuje cały łuk zębowy. Metoda all on 4/all on 6 zdecydowanie przewyższa standardową protezę osiadającą. Proteza na implantach jest bardziej stabilna i nie przemieszcza podczas spożywania posiłków, czy w trakcie snu. Funkcjonuje jak własne zęby, dzięki czemu dodaje pewności siebie i znacznie podnosi komfort życia codziennego. Zachowane zostają także młodzieńcze rysy twarzy, a wysoka estetyka wykonania protezy/ mostu na implantach przekłada się na piękny i naturalny uśmiech.

Po jakim czasie zostaje zamocowana protetyka na implantach?
+

Po wszczepieniu implantów i uzyskaniu osteointegracji (proces łączący na trwałe implant zębowy z kością pacjenta, który trwa zwykle od 3-6 miesięcy) można przystąpić do odsłonięcia implantu i wykonania odbudowy protetycznej na implantach. Uzupełnienie implantoprotetyczne (w postaci pojedynczej korony, mostu, czy też protezy opartej na implantach) zostaje dobrane indywidualnie do pacjenta i zaplanowane w trakcie konsultacji implantologicznej.

Czy każda ósemka wymaga usunięcia (ekstrakcji)?
+

Zazwyczaj w sytuacjach kiedy ósemka jest prawidłowo wyrżnięta i odpowiednio umiejscowiona w łuku zębowym nie ma potrzeby jej usuwania. Zęby mądrości bywają jednak często problematyczne, kiedy to zostają zatrzymane w kości lub wyrzynają się tylko częściowo. Takie ósemki mogą wywierają nacisk na sąsiednie zęby, powodując ich stłoczenie, co może prowadzić do próchnicy i resorpcji (utraty tkanek) zdrowych zębów. Mogą wystąpić także dolegliwości bólowe, nawracające stany zapalne oraz trudności w oczyszczaniu (kieszonki dziąsłowe). Takie ósemki przyczyniają się do rozwoju próchnicy, co sprzyja zapaleniu miazgi. W takich sytuacjach należy rozważyć ekstrakcje w porozumieniu ze stomatologiem. Zalecana jest zatem konsultacja z chirurgiem, który po dokonaniu badania i analizie zdjęcia pantomograficznego oceni ułożenie korzeni ósemki oraz zaplanuje zabieg. Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, czasami niezbędna może okazać się także tomografia komputerowa, aby precyzyjniej ocenić położenie struktur anatomicznych.

Czy można usunąć dwie ósemki na jednej wizycie?
+

Taką decyzję zawsze podejmuje lekarz po konsultacji i ocenie zdjęcia pantomograficznego. W przypadku braku przeciwskazań do usunięcia dwóch zębów mądrości podczas jednej wizyty, chirurg stomatolog usuwa z reguły ósemki po jednej stronie twarzy (ósemkę górną i ósemkę dolną po tej samej stronie).

Czy każdy zabieg usunięcia zęba będzie wymagał założenia szwów?
+

Nie w każdym przypadku będzie to konieczne. Większość nieskomplikowanych ekstrakcji nie wymaga zakładania szwów. W sytuacji, gdy rana po zabiegu jest rozległa chirurg stomatolog założy szwy na okres ok. 7 dni. Najczęściej ma to miejsce w przypadku usuwania ósemek (zębów mądrości) zwłaszcza, gdy niezbędne jest dodatkowe nacięcie dziąsła w trakcie zabiegu.

Co to jest most protetyczny?
+

Most protetyczny to stałe rozwiązanie protetyczne, dzięki któremu możemy uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Stomatolog odpowiednio preparuje sąsiednie zęby, znajdujące się po obu stronach ubytku. Tak przygotowane zęby stanowią filar do osadzenia mostu zębowego.

Czy wykonanie korony protetycznej/mostu protetycznego jest bolesne?
+

Opracowanie zęba/zębów pod koronę czy most protetyczny jest bezbolesne. Preparację zębów sąsiednich (filarowych) wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, zatem pacjent nie odczuwa dyskomfortu w trakcie wizyty.

Czy korony wymagają szczególnej higieny?
+

Prawidłowa higiena koron protetycznych polega na wykonywaniu tych samych czynności, jak w przypadku naturalnych zębów. Ważnym elementem będą systematyczne wizyty kontrolne, które pomogą utrzymać korony we właściwym stanie.

Czy korony porcelanowe są trwałym rozwiązaniem?
+

Korona porcelanowa podlega, tak jak naturalny ząb procesowi zużycia lub zniszczenia przez urazy mechaniczne. Korony nie posiadają określonej żywotności, jednak prawidłowo użytkowane mogą przetrwać w dobrym stanie kilkanaście lat. Są bardzo wytrzymałym rozwiązaniem, jednak wiele zależy także od pacjenta i jego nawyków higienicznych oraz warunków zgryzowych. Aby utrzymać wieloletnią trwałość koron, niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne.

Czy pod koronę może przedostać się jedzenie?
+

Do zamocowania korony dentysta używa specjalistycznego cementu stomatologicznego, który ma za zadanie dokładnie przymocować koronę do opracowanego zęba, a także wypełnić wszelkie mikroszczeliny. W trakcie regularnych wizyt kontrolnych stomatolog sprawdza jakość tego uszczelnienia. Nie ma zatem możliwości, aby pożywienie dostawało się pod koronę.

Jaka jest różnica między licówką porcelanową a koroną?
+

Licówka porcelanowa to bardzo cienka warstwa porcelany- płatek o grubości ok. 1 mm, który jest cementowany do przedniej części zdrowego zęba w celu korekty kosmetycznej. Jest to uzupełnienie estetyczne stosowane w zębach przednich, które ma za zadanie skorygować kształt, kolor, a także długość zębów wpływając na poprawę uśmiechu. Licówki mogą zamknąć diastemy (przerwy między zębami), zlikwidować wyszczerbione i skrócone zęby, a także pozwalają zniwelować przebarwienia, zapewniając biały i piękny uśmiech. Licówki to małoinwazyjna metoda stomatologii estetycznej, w której większość istniejącego zęba pozostaje nienaruszona. Aby przygotować ząb do licówek, dentysta preparuje zaledwie około pół milimetra szkliwa.

Korony stosuje się w przypadku rekonstrukcji mocno uszkodzonych bądź złamanych zębów, a także jako odbudowę po leczeniu kanałowym. Oprócz funkcji wzmacniającej, korona posiada również wysokie walory estetyczne. Ze względu na materiał z którego mogą być wykonane korony dzielimy je na: korony porcelanowe (na podbudowie metalowej), korony pełnoceramiczne lub najbardziej estetyczne- korony cyrkonowe (na podbudowie z tlenku cyrkonu).

Czy u każdego pacjenta można zastosować licówki?
+

Niestety, nie u każdego pacjenta założenie licówek będzie możliwe. Stomatolog musi najpierw ocenić stan naszego uzębienia oraz kondycję dziąseł, a także sprawdzić warunki zgryzowe. Zęby muszą być zdrowe, posiadać wystarczającą ilość szkliwa oraz nie mogą składać się z rozległych wypełnień. Licówek nie stosuje się również u pacjentów, którzy cierpią na choroby przyzębia (paradontozę), mają nawyk zaciskania i zgrzytania zębami (bruksizm) oraz w przypadku poważnych nieprawidłowości zgryzowych, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia lub odcementowania się licówki.

Co to jest bonding zębów?
+

Bonding czyli inaczej bezpośrednie licówki kompozytowe to mikroinwazyjna metoda estetycznej odbudowy zębów. Pozwala ona na pokrycie drobnych wyszczerbień i ukruszeń, a także zmianę kształtu i koloru zębów przy użyciu żywic kompozytowych. To nowoczesny sposób pozwalający na natychmiastową i bezbolesną zmianę wyglądu zębów podczas jednej wizyty.

Co zawiera cena za leczenie kanałowe (endodontyczne)?
+

Cena zawiera opracowanie i wypełnienie kanałów, a także niezbędne w trakcie leczenia zdjęcia RTG oraz znieczulenia. Ilość wizyt nie wpływa na koszt leczenia.

Cenia nie zawiera ewentualnych kosztów przygotowania zęba do leczenia, jeśli są konieczne (np. odbudowa ściany zęba, wydłużenie korony klinicznej).

Cena nie zawiera również kosztów odbudowy zęba po leczeniu kanałowym (w zależności od stopnie zniszczenia korony zęba może to być wypełnienie światłoutwardzalne, nakład kompozytowy lub korona porcelanowa).

Ile trwa leczenie kanałowe?
+

Leczenie kanałowe może być przeprowadzone podczas jednej wizyty lub kilku. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania zabiegu, zazwyczaj jednak przeprowadzamy leczenie kanałowe podczas jednej wizyty.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
+

Wielu pacjentów nadal obawia się leczenia kanałowego, pomimo że jest ono bezbolesne. Zabiegi przeprowadzane są z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego, w związku z czym pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas wizyty.

Czy po leczeniu kanałowym będę potrzebować korony?
+

Właściwa odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest kluczowa, ponieważ bez odpowiedniego zabezpieczenia aż 80-85% zębów leczonych kanałowo złamie się w ciągu 5 lat w taki sposób, że nie będzie można ich już uratować. Rodzaj odbudowy będzie zależeć m.in. ilości tkanki twardej zęba, która zostanie po leczeniu endodontycznym. Jeżeli tkanki zostanie mało, prawdopodobnie potrzebne będzie wykonanie korony. W zależności od przypadku wystarczającą odbudową może okazać się nakład kompozytowy (overlay) lub standardowe wypełnienie, jednak w przypadku mocno zniszczonych zębów i rozległych wypełnień zaleca się wykonanie odbudowy protetycznej, aby wzmocnić wytrzymałość mechaniczną zęba.

Jakie korzyści daje zastosowanie mikroskopu podczas leczenia kanałowego?
+

Zabiegi endodontyczne przy użyciu mikroskopu można przeprowadzić w znacznym powiększeniu. Mikroskop stomatologiczny pozwala dentyście zlokalizować, oczyścić oraz wypełnić dodatkowe kanały, które w innym przypadku mogłyby zostać pominięte. Powiększony obraz leczonego zęba oraz oświetlenie zapewniane przez mikroskop umożliwiają również leczenie zakrzywionych i wąskich kanałów. Wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na jakości i powodzenie leczenia. Endodoncja mikroskopowa w wielu przypadkach pozwala uratować zęby, które wcześniej zakwalifikowane były do usunięcia. Dzięki zastosowaniu mikroskopu leczenie kanałowe często udaje się zakończyć podczas jednej wizyty.

Kim jest periodontolog i czym się zajmuje?
+

Periodontolog to lekarz dentysta specjalizujący się w periodontologii, dziale stomatologii zajmującej się chorobami tkanek bezpośrednio otaczających ząb, tzw. przyzębiem. Najczęstsze choroby to zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia, dawniej nazywane paradontozą. Periodontolog leczy także defekty śluzówkowo-dziąsłowe jak recesje, charakteryzujące się obnażonymi korzeniami oraz  zmiany występujące na błonie jamy ustnej, np. grzybicę, afty czy liszaj płaski.

Kiedy umówić się do periodontologa?
+

W przypadku zaczerwienionych, krwawiących dziąseł, odsłoniętych szyjek zębowych, obrzęku i bólu dziąseł, przesuwania się lub rozchwiania zębów, warto niezwłocznie umówić się na konsultację do specjalisty periodontologa, który wykona badanie periodontologiczne oraz zaplanuje dalsze leczenie. Jeśli w trakcie codziennego szczotkowania lub nitkowania zębów pojawia się krew to pierwszy sygnał, że potrzebujemy wizyty u periodontologa.

Czym różni się zapalenie dziąseł od zapalenia przyzębia – paradontozy?
+

Zapalenie dziąseł obejmuje tylko dziąsło. Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem podczas mycia, nitkowania lub w trakcie jedzenia twardych pokarmów np. jabłek. Jest to proces odwracalny. Po usunięciu kamienia przez periodontologa lub wykwalifikowaną higienistkę stan zapalny ustępuje całkowicie bez pozostawienia jakichkolwiek śladów. Dziąsło regeneruje się w ciągu kilku dni. Jeśli kamień lub płytka bakteryjna nie zostaną usunięte w porę, stan zapalny przenosi się na kość i przekształca w stan zapalny przyzębia. Obejmuje wszystkie struktury przyzębia: dziąsło, ozębną, cement korzeniowy, a przede wszystkim kość, w której tkwi ząb. Na skutek stanu zapalnego kość zanika, a ząb traci podparcie. Z czasem dochodzi do cofania się dziąseł, przemieszczania zębów, a także ich rozchwiania i utraty.

Czy można wyleczyć paradontozę?
+

Niestety, nie da się do końca wyleczyć paradontozy. Leczenie polega na zahamowaniu postępu choroby i rozprzestrzeniania się jej na inne zęby. Szansę na odtworzenie tkanek przyzębia stanowią zabiegi regeneracyjne (np. preparatem Emdogain) pozwalające zrekonstruować utraconą kość i dziąsło, lecz nie jest to możliwe u wszystkich pacjentów, a zabieg nigdy nie jest w stanie odtworzyć tkanek w 100%, dlatego tak ważne jest uświadomienie pacjentów na temat niepokojących objawów i wykrycie choroby na wczesnym etapie, gdy dostępnych jest więcej opcji leczenia. Należy pamiętać, że pacjent staje się pacjentem periodontologicznym już z pierwszym milimetrem utraconej kości i pozostaje nim aż do utraty wszystkich zębów, a nawet dłużej! Jeśli taki pacjent zdecyduje się na odbudowę braków zębowych za pomocą implantów, a poziom higieny wokół nich jest niedostateczny, może rozwinąć się periimplantitis – zapalenie przyzębia wokół implantów.

Czym jest peri-implantitis?
+

W przypadku nie usunięcia płytki nazębnej i kamienia wokół implantów może rozwinąć się periimplantitis– zapalenie przyzębia wokół implantu. Nieleczone może prowadzić nawet do utraty implantu! Dlatego też, wizyty higienizacyjne obowiązują również pacjentów implantoprotetycznych.

Czym różni się kiretaż od skalingu?
+

Skalingiem nazywamy usuwanie złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów, korony i korzenia – naddziąsłowo lub poddziąsłowo. Kiretaż polega na usuwaniu ziarniny zapalnej (przyczyny krwawienia dziąseł) z głębokich kieszeni przyzębnych, niemożliwych do oczyszczenia przez pacjenta podczas tradycyjnego mycia zębów – są one po prostu zbyt głębokie, aby pacjent mógł je oczyścić sam szczoteczka, dlatego musi zwrócić się do periodontologa. Podczas kiretażu dodatkowo usuwamy wszystkie złogi poddziąsłowe i wygładzamy powierzchnię korzenia, płuczemy kieszonki środkami dezynfekującymi oraz aplikujemy leki, aby pozbyć się bakterii. Niekiedy, w przypadku agresywnej postaci choroby oczyszczanie mechaniczne łączymy z antybiotykoterapia ogólną. Periodontolog zastosuje tę technikę w ramach leczenia periodontologicznego w przypadku zapalenia przyzębia (zapalenia dziąseł połączonych z utratą kości). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i ma na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych oraz zahamowanie choroby przyzębia. Periodontolog może przeprowadzić kiretaż zamknięty (bez rozcinania dziąsła) lub kiretaż otwarty (zabieg operacyjny, z wytworzeniem płata), w zależności od głębokości kieszonek dziąsłowych i zalegającego kamienia nazębnego.

Czy paradontoza ma związek z chorobami ogólnymi?
+

Choroby przyzębia mogą wystąpić w przebiegu innych chorób jak cukrzyca czy choroby, w których dochodzi do znacznego obniżenia odporności organizmu (nowotwory, HIV). W przypadku cukrzycy, istnieją badania wykazujące wyraźny wpływ stężenia glukozy we krwi bezpośrednio wpływający na ciężkość i progresję choroby przyzębia i odwrotnie. Pacjenci z chorobami przyzębia i cukrzycą, szczególnie nieuregulowaną, z wahającym się poziomem glukozy we krwi mają większą skłonność do ropni przyzębnych i równocześnie słabsze zdolności gojenia niż osoby zdrowe, co przekłada się u nich na większe zaniki kości i szybszą utratę zębów. Paradontoza przyczynia się między innymi do problemów z krążeniem krwi i sercem. Nieleczona paradontoza ma negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu i może prowadzić do powikłań ogólnych. Bakterie przenikające do krwiobiegu mogą doprowadzić do nadciśnienia, miażdżycy, zakrzepicy, a nawet udarów. Zadbanie zatem o prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej jest skuteczną profilaktyką w przypadku niektórych przewlekłych chorób ogólnych, dlatego też przy pierwszych niepokojących objawach warto udać się do periodontologa.

Ważne dokumenty

 

Zgoda na zabieg implantacji
Zgoda na leczenie protetyczne
Zgoda na leczenie endodontyczne (kanałowe)
Zgoda na ekstrakcję zęba
Zalecenia po ekstrakcji zęba
Zalecenia po implantacji
Zalecenia po wybielaniu
Umów wizytę:
Online
503 190 337
recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Aby zachować zgodność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz informacjami o sposobie zarządzania danymi zbieranymi w ramach korzystania z Internetowych serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies.

Ok