Umów wizytę:    503 190 337   |    recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Implantologia

nowoczesna i skuteczna metoda odbudowy braków w uzębieniu, która pozwala pacjentom zyskać nie tylko niezwykły komfort, ale także wysoką estetykę. Zabiegi implantacji przeprowadzane są w Dentopolis w Poznaniu przez doświadczonych chirurgów stomatologów Przemysława Leszczyńskiego oraz Huberta Pietruszę. Stomatologiem specjalizującym się w implantoprotetyce jest Marcin Grącki. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w implantologii, stosujemy najnowocześniejsze systemy Bego, Alpha Bio, oraz najlepsze preparaty do augumentacji kości. Nasi specjaliści nieustannie poszerzają swoją wiedzę w dziedzinie implantologii, chirurgii stomatologicznej oraz protetyki. Ogromną wagę przywiązujemy do dokładnej diagnostyki oraz holistycznego leczenia pacjenta.

Czym jest implant?

Implanty zębów - przykładowe zdjęcieImplantologia opisuje je jako „sztuczny korzeń”, który wprowadzamy do kości szczęki lub żuchwy. Wykonywany jest z tytanu, a wprowadzony do organizmu nie jest traktowany jako ciało obce. Łączy się z odpowiednimi tkankami w procesie, który fachowo nazywany jest osteointegracją. Opiera się na nim porcelanowa korona protetyczna. Co ważne, implanty odczuwane są przez pacjenta jak naturalne zęby, są trwałe i bezpieczne oraz bardzo wytrzymałe. Dzięki implantom Państwa uśmiech znów będzie wyglądał zdrowo, estetycznie, a przede wszystkim naturalnie.

Implanty zapobiegają występowaniu zmian zwyrodnieniowych stawów, kości i uzębienia. Po usunięciu zęba kość zanika, mogą wystąpić zaburzenia zgryzowe oraz problemy okluzyjne. Przy utracie kilku zębów i postępującym w związku z tym zaniku kości zmieniają się również rysy twarzy. Niezwykle istotnym jest, by jak najszybciej po ekstrakcji zęba zastąpić go implantem. Alternatywą dla implantu jest most – który niestety nie zatrzymuje procesu zaniku kości oraz wymaga oszlifowania sąsiadujących zębów. Przy bardzo dużym zaniku, zdarza się, że most jest jedyną alternatywą dla implantu.

Kiedy najlepiej zastosować implanty?

Brak pojedynczego zęba: dzięki implantowi unikamy szlifowania sąsiednich zębów jak w przypadku mostu. Brak uzupełnienia pojedynczego zęba wiąże się z przemieszczaniem sąsiadujących zębów, zaburzeniami zgryzu, zanikiem kości.

Zastosowanie implantu zębowego w przypadku braku pojedynczego zęba

 

Brak zębów trzonowych: zęby boczne, są strefami podparcia, a ich brak powoduje zmiany w strukturach kostnych, w mięśniach oraz przyzębiu. Z kolei brak zębów przednich to nie tylko problemy zgryzowe, ale ogromny problem estetyczny, jak również problemy w wymowie niektórych zgłosek, problemy z głosem oraz spadek samooceny.

Zastosowanie implantów zębowych w przypadku braku zębów trzonowych

 

Bezzębie: w przypadku bezzębia najczęściej stosuje się 2, 4 lub 6 implantów, na czym osadzamy mosty lub protezy. Tradycyjne protezy powodują dyskomfort podczas jedzenia i codziennego funkcjonowania, są również przyczyną zaniku kości. Pacjenci najczęściej doceniają w protezie na implantach komfort użytkowania (nie uwiera i nie spada). Most na 6 implantach to rozwiązanie najbardziej komfortowe dla pacjenta, jest to uzupełnienie stałe, które daje pacjentowi komfort taki jaki dają własne zęby. Więcej o rozwiązaniach implantologicznych w przypadku całkowitego bezzębia znajdziesz tutaj.

Procedura wszczepiania implantu

Krok 1 – wizyta u chirurga stomatologa

Podczas wizyty u chirurga stomatologa, analizowane są potrzeby pacjenta i wykluczane ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Oceniany jest stan kości oraz warunki do wprowadzenia implantu na podstawie zdjęcia pantomograficznego i tomografii komputerowej. Już na tym etapie planowanie jest leczenie protetyczne. Przedstawiamy pacjentowi plan leczenia wraz z kosztami poszczególnych etapów. Ogromną wagę przywiązujemy do dokładnej diagnostyki.

Krok 2 – badania lekarskie

Każdy pacjent musi być poddany badaniom krwi. Niektóre choroby są bowiem przeciwskazaniem do zabiegu wszczepienia implantów.
Należą do nich: zaawansowana osteoporoza, choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi, nieunormowana cukrzyca, epilepsja, nowotwory.

Krok 3 – wszczepienie implantów

Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut i jest całkowicie bezbolesny. Pacjent podczas zabiegu jest znieczulony miejscowo. Standardowy zabieg polega na minimalnym odsłonięciu kości, a następnie wykonaniu w niej otworu w celu wprowadzenia w to miejsce implantu. W dziale ważne dokumenty mogą się Państwo zapoznać z zaleceniami po zabiegu implantacji. Zdjęcie implantów zębowych stosowanych w implantologii stomatologicznej

Po kilku miesiącach potrzebnych dla powstania odpowiednio silnego zrostu implantu z kością (w zależności od miejsca implantacji od 3 do 6 m-cy) na implantach wykonywane są nowe zęby.

W przypadku zaniku kości wykonywany jest zabieg augumentacji kości (regeneracji kości). Największy zanik kości zaczyna się po około 3 miesiącach od ekstrakcji zęba. Augumentacja jest to zabieg polegający na zastosowaniu materiału kościotwórczego (pochodzenia naturalnego lub syntetycznego). Materiały naturalne są pochodzenia zwierzęcego, dzięki podobieństwu do tkanek ludzkich pobudzają procesy regeneracji kości. Zastosowanie materiałów kościotwórczych daje w większości przypadków klinicznych szansę na pełne powodzenie zabiegu.

Materiały kościotwórcze stosujemy również w połączeniu z kością własną pacjenta lub też zmieszane z PRF . Jest to metoda „sticky bone” i polega na pobraniu krwi pacjenta oraz przygotowaniu preparatu w specjalnej wirówce do osocza. Po połączeniu z materiałem osteoindukcyjnym powstaje pełnowartościowa kość.

W bocznych odcinkach szczeki przy długotrwałym braku zęba dochodzi do obniżenia zatoki szczękowej. W takiej sytuacji do wprowadzenia implantów konieczny jest zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej (sinus lift). Zabieg polega na poprawie warunków kostnych poprzez podniesienie błony śluzowej zatoki szczękowej i wypełnieniu jej materiałem kościozastępczym. Uzyskana dzięki temu objętość kości umożliwia wprowadzenie implantu.

Po zabiegu implantacji w większości przypadków wykonywane są uzupełnienia tymczasowe, na czas integracji implantu z kością. Mogą to być korony PMMA, mosty na włóknie szklanym lub protezy. Pacjent przed wykonaniem ostatecznego uzupełnienia protetycznego może normalnie funkcjonować. O możliwościach i rodzaju uzupełnień tymczasowych w danym przypadku informuje stomatolog.

Krok 4 

Po około 6 miesiącach w szczęce i 3 miesiącach w żuchwie następuje odsłonięcie jest implantu i zakładana śruba gojąca kształtująca dziąsło.

Po 10-14 dniach można przystąpić do ostatniego etapu, czyli uzupełnienia protetycznego.

W przypadku braku pojedynczych zębów są to korony ceramiczne. W przypadku całkowitego bezzębia są to protezy na 4 implantach lub mosty na 6 implantach tzw. all on 6.

Korony porcelanowe na metalu są trwałe, odbiegają natomiast estetyką od uzupełnień na cyrkonie czy koron pełnoceramicznych. Po czasie mogą pojawiać się nieestetyczne zasinienia w okolicy dziąsła. Korony na metalu na implancie sprawdzają się natomiast w odcinku tylnym.

Korony pełnoceramiczne na implancie są często wybierane jako uzupełnienie w odcinku przednim. Charakteryzują się zbliżoną przeziernością do naturalnych zębów, przy zastosowaniu indywidualnego łącznika cyrkonowego są często nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Korony cyrkonowe są zalecane zarówno w odcinku tylnym, jak i przednim. Pod warstwą porcelany znajduje się warstwa cyrkonu, wzmacniając koronę oraz zapewniając wysoki poziom estetyki. Cyrkon jest materiałem biozgodnym z organizmem człowieka.

W Dentopolis przykładamy ogromna wagę do estetyki uzupełnień protetycznych, współpracujemy z najlepszymi technikami dentystycznymi. Odwzorowujemy naturalną powierzchnię i anatomiczny kształt zęba, tak, by były trudne do odróżnienia od zębów naturalnych. Korony mają wyglądać naturalnie, harmonizować z twarzą, być dopasowane do wieku pacjenta.

Etap protetyczny trwa około 3-4 tygodni.

Krok 5 – Kontrola

Kontrola po zabiegu wszczepienia implantów powinna odbywać się co 6 miesięcy.
Należy pamiętać o regularnych wizytach higienizacyjnych. Tylko regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne są w stanie zapewnić maksymalnie długą trwałość uzupełnienia.

Do czego służy szablon implantologiczny?

To nowoczesna technika pozycjonowania implantów stomatologicznych wspomagana planowaniem cyfrowym. Wysoki stopień dokładności umieszczenia implantu jest bardzo istotny dla powodzenia leczenia implantoprotetycznego. W przypadku trudnych warunków anatomicznych (np. potrzeba wkręcenia implantu blisko nerwu) można to osiągnąć za pomocą szablonu chirurgicznego, który dostarcza odpowiednich informacji o umieszczeniu implantu.
Głównym celem szablonu chirurgicznego jest ukierunkowanie systemu wiercenia i zapewnienie dokładnego umieszczenia implantu zgodnie z planem leczenia implantoprotetycznego. Szablon chirurgiczny dyktuje chirurgowi umiejscowienie implantu, które zapewnia najlepsze wsparcie dla powtarzających się sił okluzji, wymagań higienicznych i estetyki. Dużą zaletą szablonów implantologicznych jest możliwość przeprowadzenia implantacji dokładnie tak, jak została zaprogramowana na komputerze, co przekłada się na skrócony czas zabiegu oraz jego przewidywalność.
Szablon chirurgiczny jest przygotowywany na podstawie pobranego wycisku oraz tomografii komputerowej, która rejestruje kluczowe informacje, takie jak położenie zatoki szczękowej czy nerwów czuciowych. Ta symulacja pozwala na przygotowanie indywidualnego szablonu, wydrukowanego w technologii 3D, który pozwala na precyzyjne wprowadzenie implantów w miejsca wcześniej wyznaczone na ekranie komputera. Dzięki dokładnemu planowaniu, które ma miejsce przed implantacją, zabieg przebiega sprawniej i minimalnie inwazyjnie (nie ma potrzeby nacinania dziąsła skalpelem). Zabiegi z wykorzystaniem szablonu implantologicznego są najbardziej precyzyjnym sposobem wszczepienia implantów, dzięki czemu pacjent ma gwarancję bezpieczeństwa, a dodatkowo proces gojenia przebiega znacznie szybciej.

 

Certyfikat zaufania dla kliniki przy stosowaniu implantów zębowych

Zostaliśmy nagrodzeni Certyfikatem Zaufania przez portal DentalimplantsFriends.com.
Certyfikat jest przyznawany klinikom, które w sposób transparentny przedstawiają koszty, mają długoletnie doświadczenie w implantologii i zapewniają wysoką jakość usług.

Systemy implantologiczne

Cortex
cortex
Alpha Bioalphabio
Biomet 3I biomet
Bego bego

Zobacz najczęściej zadawane pytania

Kliknij tutaj, aby przejść do cennika.

Umów wizytę:
Online
503 190 337
recepcja@dentopolis-poznan.pl
en   |   pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Aby zachować zgodność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz informacjami o sposobie zarządzania danymi zbieranymi w ramach korzystania z Internetowych serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies.

Ok